09199880999

لجستیک چیست؟ مدیریت لجستیک چیست؟

با افزایش حجم حمل و نقل و پیچیده تر شدن حمل و نقل، نیاز به مدیریت لجستیکی قوی در حال افزایش است. با چالش های کنونی صنعت، مدیریت لجستیک برنامه ریزی شده به عامل اصلی موفقیت عملیات هر شرکت تبدیل می شود و بر نتیجه نهایی آن تأثیر مستقیم می گذارد. علاوه بر این، برآوردن تقاضای مشتریان و ارائه خدمات برتر نیز از اهداف مدیریت لجستیک خوب است. در ادامه با استعلام کارگو همراه باشید تا بیشتر در مورد لجستیک و اهمیت آن برای کسب و کارها مطلع شوید.

لجستیک چیست؟

در حالی که اصطلاحات “لجستیک” و “زنجیره تامین” گاهی به جای یکدیگر استفاده می شوند، لجستیک عنصری از زنجیره تامین کلی است. منظور از تدارکات جابجایی کالا از نقطه A به نقطه B است که دو وظیفه را شامل می شود: حمل و نقل و انبارداری. زنجیره تأمین کلی، شبکه ای از مشاغل و سازمان ها است که در یک سری فرایندها ، از جمله تدارکات، برای تولید و توزیع کالا کار می کنند.

مدیریت لجستیک چیست؟

بر اساس تعریف مدیریت لجستیک بخشی از مدیریت زنجیره تامین است که جریان و ذخیره کارآمد کالاها، خدمات و اطلاعات مربوط را به منظور برآوردن نیازهای مشتریان برنامه ریزی ، اجرا و کنترل می کند”. به اساساً ، مدیریت لجستیک کنترل و نظارت بر حرکت کالا است. با این حال ، دامنه فرایندهای مدیریت شده به مراتب بیشتر از آن می رسد. این شامل بسیاری از عوامل مختلف از جمله مدیریت حمل و نقل، مدیریت موجودی، حمل و نقل مواد و انجام سفارش است. در نهایت، مدیریت لجستیک مناسب شامل فرایندهای بهینه سازی برای حداکثرسازی درآمد، کاهش نیروی کار دستی، تصمیم گیری آگاهانه و فراتر از انتظارات مشتری است.

مزایای برنامه ریزی لجستیک چیست؟

در این بخش از مقاله به بررسی مزایای آن می پردازیم. مزایای برنامه ریزی لجستیک چیست؟

افزایش رضایت مشتری

مصرف کنندگان خدمات بهتر را می طلبند و نیاز به ارسال کنندگان برای ارائه خدمات سریع، دقیق و با کیفیت است. استراتژی مدیریت خوب با هدف بهینه سازی مداوم فرآیندهای حمل و نقل و از بین بردن اختلالات انجام می شود. بنابراین، بر رضایت مشتریان شما تأثیر مستقیم دارد. بهبود خدمات به مشتریان می تواند شهرت خوبی را برای برند یک شرکت به ارمغان بیاورد و به ایجاد مشاغل بیشتر کمک کند. یک فرایند حمل و نقل باری منظم و با عملکرد بالا می تواند به میزان قابل توجهی در تجربه مشتری کمک کند و از انتظارات حمل کنندگان فراتر رود. در نهایت ، لجستیک خوب مدیریت شده به کلی تجربه مثبت مشتری کمک می کند.

دید و بینش شرکت

ایجاد دید در زنجیره تامین شرکت بسیار مهم است. سیستم های مدیریت حمل و نقل پیشرفته داده ها را تجزیه و تحلیل کرده و حرکت زمان واقعی کالا را در داخل و خارج از مشاغل ردیابی می کند. مدیران لجستیک می توانند از این اطلاعات برای اطلاع از بهینه سازی ها و جلوگیری از اختلالات احتمالی استفاده کنند. تجزیه و تحلیل داده های مدیریت حمل و نقل باعث می شود که زنجیره تامین یک شرکت به طور مثرتری حرکت کند، در حالی که بینش عملیاتی را به دست می آورد.

صرفه جویی در هزینه

مدیریت لجستیک با کارآیی به شرکت اجازه می دهد تا بارهای ورودی را کنترل کند، موجودی را در سطوح مطلوب نگه دارد، جریان معکوس کالا را سازماندهی کرده و از حمل و نقل حمل و نقل در شیوه های مناسب حمل و نقل استفاده کند – که همه آنها می تواند هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در حقیقت، حمل و نقل داخلی می تواند حدود 40 درصد از هزینه های کلی زنجیره تامین را به خود اختصاص دهد. این بدان معناست که مدیریت لجستیک مناسب به حمل کنندگان اجازه می دهد تا از فرصت های پنهان پس انداز استفاده کنند.

پیش بینی تقاضا

لجستیک به شدت بر پیش بینی تقاضای موجودی متکی است. اطمینان حاصل شود که یک کسب و کار هرگز از محصولات یا مصالح اصلی یا تقاضای مشتریان جا نمی ماند و هیچ گاه سرمایه ای را در کالاهای انبار شده با فروش ضعیف پیوند نمی دهد.

مدیریت موجودی

با استفاده از تکنیک های مدیریت موجودی برای برنامه ریزی بیشتر برای افزایش تقاضا در محصولات فصلی یا مرسوم، شرکت ها می توانند سود خود را بالاتر نگه دارند و سریعتر موجودی را انجام دهند، یعنی نسبت تعداد دفعات فروش و جایگزینی موجودی در یک دوره معین و برعکس، با توجه به کاهش سرعت موجودی محصولات دیگر، یک شرکت می تواند زمان تعیین قیمت تخفیف یا سایر مشوق ها را برای سرمایه رایگان برای سرمایه گذاری مجدد در کالاهایی که تقاضای بیشتری دارند، پیشنهاد کند.

مدیریت زنجیره تامین

لجستیک حلقه مهمی در زنجیره تامین است زیرا حرکت کالا را از تأمین کنندگان به تولیدکنندگان و سپس به فروشندگان یا توزیع کنندگان و در نهایت به خریداران تسهیل می کند. زنجیره تامین در اصل مجموعه ای از معاملات است. در صورت شکست لجستیک، زنجیره تامین شکست می خورد و معاملات متوقف می شود.

اهداف اصلی مدیریت لجستیک چیست؟

قبل از مراجعه به کمک خارجی و سرمایه گذاری در فناوری مدیریت، می خواهید مطمئن شوید که نتایج مفیدی را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل مهم است که بدانیم چگونه می توان اثربخشی هر شیوه جدید را اندازه گیری کرد.
  • افزایش درآمد
  • بهبود ساختار هزینه های عملیاتی
  • کاهش هزینه های حمل و نقل کلی
  • بهبود خدمات به مشتریان

استعلام کارگو و مدیریت لجستیک

حمل و نقل و لجستیک در موفقیت شرکت شما کلید های مهمی هستند، زیرا تجلی فیزیکی معاملات است و بدون معامله هیچ مشاغلی وجود ندارد. مدیریت لجستیک همچنین برای سلامت مالی شرکت بسیار مهم است زیرا می تواند پول را از خط اصلی اضافه یا کم کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لجستیک به وب سایت استعلام کارگو مراجعه کنید. در عین حال می توانید برای کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با سامانه اعلام بار با متخصصان ما در ارتباط باشید. منابع:

logistics

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

تماس