09199880999

اینکوترمز چیست؟ | قوانین اینکوترمز برای هر نوع حمل و نقل

برای تسهیل تجارت در سراسر جهان، اتاق بازرگانی بین المللی (ICC) مجموعه ای از اینکوترم ها را منتشر می کند، که به طور رسمی به عنوان اصطلاحات تجاری بین المللی شناخته می شود. در سطح جهانی، اینکوترمز با روشن کردن تعهدات خریداران و فروشندگان، از سردرگمی در قراردادهای تجارت خارجی جلوگیری می کند. طرفین درگیر در تجارت داخلی و بین المللی معمولاً از آنها به عنوان نوعی مختصر برای کمک به درک یکدیگر و شرایط دقیق ترتیبات تجاری خود استفاده می کنند. با استعلام کارگو همراه باشید تا بشتر با اینکوترمز آشنا شوید.

نکات کلیدی در مورد اینکوترمز

International commercial terms – به اختصار Incoterms – قوانین و شرایطی را که خریداران و فروشندگان در قرارداد های تجاری بین المللی و داخلی استفاده می کنند روشن می کنند. اتاق بازرگانی بین المللی ((ICC اینکوترمز را در سال 1936 توسعه داد و آن ها را به صورت دوره ای به روز می کند تا مطابق با تغییر شیوه های تجارت باشد. اینکوترمز یا اصطلاحات تجاری بین المللی مجموعه ای از اصطلاحات تجاری از پیش تعریف شده است. این مفهوم توسط اتاق بازرگانی بین المللی مربوط به حقوق تجارت بین الملل منتشر شده است. آنها به طور گسترده ای در معاملات تجاری بین المللی یا پروسه های خرید استفاده می شوند. در این میان شوراهای تجاری، دادگاه ها و وکلای بین المللی استفاده از آنها را تشویق می کنند. نمونه های معمول قوانین اینکوترمز برای هر نوع حمل و نقل شامل Delivered at Terminal (DAT) ، Delivered Duty Paid (DDP) و Ex Works (EXW) است.

درک  مفهوم Incoterms

اتاق بازرگانی بین المللی ((ICC اینکوترمز را در سال 1936 توسعه داد.سپس آن ها را به صورت دوره ای به روز می کند تا مطابق با تغییر شیوه های تجارت باشد. مأموریت ICC ارتقا بازارهای آزاد و اطمینان از رونق اقتصادی جهانی از طریق تجارت است. از آنجا که این یک سازمان بازرگانی شبکه ای است که به بیش از 6 میلیون تجارت در 100 کشور جهان دسترسی دارد، به نظر می رسد که ICC دارای تخصص بی نظیری در ایجاد قوانینی برای هدایت تجارت بین المللی است. در حالی که پایبندی به اینکوترمز آن داوطلبانه است، قوانین مستقر در ICC معمولاً توسط خریداران و فروشندگان به عنوان بخشی منظم از معاملات تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. اینکوترمز اینکوترمز مجموعه ای از قوانین و دستورالعمل های جهانی را ارائه می دهد که به تسهیل تجارت کمک می کند. در اصل، آنها زبان مشترکی را ارائه می دهند که معامله گران می توانند برای تعیین شرایط معاملات خود از آن استفاده کنند. خریداران و فروشندگان می توانند از اینکوترمز در فعالیت های مختلف لازم برای انجام تجارت استفاده کنند. فعالیت های معمولی که استفاده از اینکوترمز را می طلبد شامل پر کردن سفارش خرید، برچسب گذاری برای محموله برای حمل و نقل ، تکمیل گواهی مبدا یا مستند کردن قرارداد حمل و نقل رایگان (FCA) است. از آنجا که ICC به طور منظم اینکوترمز را به روز می كند، قراردادها باید مشخص كنند كه از كدام نسخه استفاده می كنند. توجه داشته باشید كه اصطلاحات تجاری مورد استفاده در كشورهای مختلف ممكن است از نظر ظاهری یكسان باشند. اما در صورت استفاده در داخل کشور می توانند معانی مختلفی داشته باشند.

قوانین اینکوترمز برای هر نوع حمل و نقل

برخی از نمونه های متداول قوانین Incoterms برای هر نوع حمل و نقل شامل Delivered at Terminal (DAT) ، Delivered Duty Paid (DDP) و Ex Works (EXW) است.
  • DATنشان می دهد فروشنده کالا را به یک ترمینال تحویل می دهد. سپس تمام هزینه ها و هزینه های حمل و نقل را تا رسیدن کالا و تخلیه کالا متقبل می شود. پس از آن، خریدار خطر و هزینه های حمل و نقل کالا را از ترمینال تا مقصد نهایی متقبل می شود.
  • DDP نشان می دهد فروشنده تمام خطرها و هزینه های حمل و نقل را بر عهده دارد. همچنین فروشنده باید کالاها را برای صادرات در بندر حمل و نقل و واردات در مقصد ترخیص کند. علاوه بر این، فروشنده برای کالاهای حمل شده تحت DDP باید عوارض صادرات و واردات را پرداخت کند.
  • در بخشIncoterm Ex Works (EXW) ، فروشنده فقط موظف است کالاها را برای وانت در محل کار فروشنده یا مکان مشخص شده دیگر در دسترس قرار دهد. تحتEXW ، خریدار تمام خطرها و هزینه های حمل و نقل را بر عهده می گیرد.
سخن آخر در این مقاله با مفهوم اینکوترمز و قوانین مربوط به حمل ونقل آشنا شدیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد  اعلام بار به سامانه حمل ونقل کارگو مراجعه کنید تا کارشناسان و متخصصین این شرکت شما را به خوبی راهنمایی کنند.   منابع:

An Overview of Incoterms® 2020 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

تماس