09199880999

کاپوتاژ چیست؟

اگر شرکت شما از اخبار موجود در حمل و نقل بار مطلع است، احتمالاً در مورد واژه کاپوتاژ شنیده اید. با این حال، اگر قبلاً نمی دانستید، به طور خلاصه، می توانیم بگوییم کاپوتاژ (کابوتاژ) یا کران بری به حمل و نقل کالاها از طریق دریا یا رودخانه ها در بنادر و گمرک های یک کشور می باشد. متخصصین ما مقاله ای را برای توضیح بهتر مزایا کاپوتاژ، نحوه عملکرد این عملیات و مزایای آن آماده کرده اند. برای اطلاع از جزئیات بیشتر در ارتباط با سامانه اعلام بار و سامانه استعلام حمل و نقل با متخصصان ما در ارتباط باشید!

کاپوتاژ چیست؟

کاپوتاژ مفهومی است که به حرکت محموله در عرض دریا بین بنادر محلی و گمرک های یک کشور اشاره دارد. علاوه بر این، از انتهای دریا فراتر می رود. زیرا می تواند از طریق رودخانه ها و دریاچه ها عبور کند. شایان ذکر است که این سیستم می تواند حمل و نقل از طریق خطوط هوایی و زمینی نیز صورت بگیرد. کاپوتاژ به عنوان یکی از مهمترین روش ها برای حمل بارهای جامد و مایع را به عنوان مواد اولیه صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می دهد. همچنین یک سیستم عالی برای حمل و نقل نفت و مشتقات یا حرکت سوخت است.

شرایط کاپوتاژ

برای اینکه بتوان کاپوتاژ را انجام داد باید از شرایط آن مطلع بود. به طور کلی هر کالایی که یک کشور امکان صادر آن را داشته باشد و طبق قوانین آن کشور قانونی باشد، می توان آن کالا را بین بنادر و گمرک ها کاپوتاژ کرد.

کاپوتاژ چگونه کار می کند؟

همانطور که در بالا به طور خلاصه دیدیم، حمل و نقل کاپوتاژ در دریا انجام می شود. تمرکز اصلی آن حمل بار است که بین بنادر  و گمرک ها در همان کشور انجام می شود. این مزایای متعددی را برای شرکت های مختلف، مشتریان، شرکای تجاری و حتی جامعه به طور کلی ارائه می دهد. در نهایت به تخلیه بار از روی دوش بزرگراه ها کمک می کند. با این وجود حمل و نقل برای دستیابی به پتانسیل کامل خود با چالش هایی روبرو است. قانون اصلی ترین آنهاست. این امر به این دلیل است که علاوه بر ترویج بوروکراسی در محموله های خارج از کشور، تنها اجازه می دهد این فرایند با حمل و نقل کاپوتاژ انجام شود.

شرایط کالای کاپوتاژ

کالایی توسط گمرک پذیرفته می شود که بر اساس آیین نامه های گمرک تشخیص داده شود. در نهایت می تواند به صورت کاپوتاژ تا مقصد حمل شود. مدت زمان لازم برای حمل کالا از گمرک مبدا به گمرک مقصد باید مشخص شود. کالا حتما باید در این مدت زمان مشخص به گمرک برسد. در صورت دیر رسیدن کالای کاپوتاژ به مقصد، رئیس گمرک می تواند به تشخیص خود جریمه در نظر بگیرد. کسی که صاحب کالای کاپوتاژ می باشد باید تمامی مدارک و پروانه کاپوتاژ را در تمام مدت حمل کالا در اختیار داشته باشد. در صورتی که در مسیر رسیدن کالا حادثه ای رخ دهد و مانع به موقع رسیدن کالای کاپوتاژ به گمرک شود، باید با ذکر علت حادثه اقدام به تمدید زمان کرد.

چگونه کاپوتاژ به یک شرکت کمک می کند؟

خدمات کاپوتاژ می تواند مزایای متعددی را برای شرکت ها و سایرین که در زنجیره تأمین دخیل هستند ارائه دهد. می تواند در نهایت نتایج رضایت بخشی را به همراه داشته باشد. در زیر، برخی از موارد برتر را بررسی کنید. چگونه کاپوتاژ به یک شرکت کمک می کند؟

صرفه جویی در هزینه حمل و نقل

تخمین زده می شود که هزینه حمل و نقل دریایی در مقایسه با حمل و نقل جاده ای تا 30 درصد کمتر است. این باعث می شود محصولات برای مشتریان ارزان تر شود و سودآوری و رقابت شرکت افزایش یابد. به هر حال، با کاهش هزینه ها  کسب و کار موقعیت بهتری در بازار دارد. با این حال مهم است که به خاطر داشته باشید که این سیستم به دلیل بوروکراسی درگیر در کل فرایند، مهلت بیشتری برای آزادسازی بارها دارد. بنابراین، می توان نتیجه گرفت که اگر بازه زمانی حمل کالا اجازه این کار را می دهد، ارزش حمل این کالا را دارد.

خطر سرقت و تلفات کمتر است

یکی از بزرگترین مزایایی که شرکت ها با سرمایه گذاری روی این روش به دست می آورند، کاهش خطرات سرقت و خسارت است. به این ترتیب، می توان ضررهای ناشی از اقداماتی را که شامل هزینه محصول، ارسال محصول جدید و حمل و نقل برای تحویل آن است، کاهش داد. این مزیت همچنین به ایجاد پس انداز برای شرکت کمک می کند. این امر به نوبه خود موفق به ایجاد سرمایه برای سرمایه گذاری های جدید در مشاغل اصلی یا بهبود فرایندهای تجاری می شود.

قابلیت حمل حجم بیشتر

قابلیت حمل حجم زیاد از دیگر مزایای کاپوتاژ است. به هر حال، با فضاهای موجود در کشتی، شرکت می تواند در ارسال محموله صرفه جویی کند  زیرا امکان ارسال چندین بار به طور همزمان وجود دارد. همین وضعیت در مودال جاده به دلیل عواملی مانند ظرفیت وزن و فضای خودرو اتفاق نمی افتد. شایان ذکر است که محدودیت کامیون های بزرگ در مراکز شهری نیز وجود دارد.

تاثیر محیطی کمتر

با افزایش مفهوم پایداری، سرمایه گذاری در راه حل هایی که خسارات ناشی از آلودگی را کاهش می دهد، راهی عالی برای تقویت چهره و وجه شرکت است. خبر خوب این است که مودال های ساخته شده در بنادر آلودگی بسیار کمتری نسبت به سایر انواع ایجاد می کنند. سخن آخر در این مقاله ما با دیدگاهی بر اعلام بار و سامانه استعلام حمل بار در ارتباط با مفهوم کاپوتاژ صحبت کردیم. این مفهوم به مدلی از حمل و نقل اشاره دارد که از طریق دریا صورت می گیرد. به همین دلیل شرایط خاص خود را خواهد داشت. از این رو باید با متخصصان سامانه حمل و نقل در ارتباط باشید.  
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

تماس