09199880999

گمرک چیست؟

  گمرک سازمانی دولتی است که در زمینه اجرای قوانین و مقررات تجاری مربوط به صادرات و واردات فعالیت می‌کند. شرکت استعلام کارگو بر پایه همین قانون و مقررات عملکردهایی در زمینه حمل و نقل بار، ترخیص کالا و تجارت خارجی انجام می دهد. اگر در این موارد سوالی داشته باشید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

معرفی سازمان گمرک

سازمان گمرک از نظر اقتصادی و مالی از ادارات مهم  در تمام کشورها به شمار می رود. در تعریف کلی باید گفت که این سازمان تمام قوانین گمرکی و حقوق و عوارض را اجرا می کند. همچنین این سازمان در زمینه صادرات و واردات کالا و مسئله انبار کردن آن ها فعالیت خواهد کرد. نظارت بر واردات و صادرات کالاها و لزوم اجرای قوانین گمرکی توسط وارد کننده و صادر کننده کالاها بر عهده این اداره خواهد بود‌. محدودیت ها و ممنوعیت هایی در این امور وجود دارد و کنترل و بررسی تمامی آن ها توسط اداره گمرک انجام می شود. در برخی موارد تخفیف ها و معافیت هایی در مورد واردات و صادرات کالاها اعمال می شود.

وظایف گمرک در ایران را بدانیم

گمرک در کشور ما وظایفی دارد که باید به درستی انجام شوند‌. قوانین در کشورهای مختلف متفاوت است و گمرک هر کشور ملزم به رعایت آن قوانین خواهد بود. یکی از این وظیفه ها در گمرک ایران نظارت بر امور صادرات و واردات کالا و عبور آن ها می باشد. تشخیص میزان وجوه پرداختی و قابل وصول نیز وظیفه این اداره است‌. در مورد ترخیص کالا تشریفاتی باید انجام شود و کالا باید به صاحب آن تحویل داده شود. این سازمان تمام مسائل مربوط به ترخیص کالا را به عهده می گیرد. زمان عبور کالا از مرزهای کشور باید این اداره کنترل و نظارت دقیقی داشته باشد. در برخی موارد این سازمان تشخیص می دهد که باید معافیت ها و ممنوعیت هایی اعمال شود. یکی از وظایف مهم این سازمان نظارت بر تخلفات و قاچاق کالاها می باشد. در مورد واردات و صادرات باید آمار و ارقام به درستی جمع آوری و منتشر شود. یکی از امور مهم انجام شده توسط گمرک اظهارنظر در زمینه طرح ها و تصویب نامه ها می باشد. در امور اداری و کارکنان نیز این سازمان نظارت ویژه ای دارد و عملکرد آن ها و همچنین تخلفات این افراد مورد بازرسی قرار می گیرد. این سازمان تجاری و اقتصادی باید توصیه های سازمان جهانی گمرک‌ را رعایت نماید و قوانین و مقررات مربوط به توافقنامه ها را بررسی کند. در این سازمان تجاری مهم باید از تجهیزات و فناوری های نوین استفاده شود و در امور تجاری کارها به راحتی انجام شود‌. امور گردشگری نیز از فعالیت های مهم این سازمان می باشد.

ترخیص کالا مهم ترین وظیفه گمرک

یکی از وظایف مهم سازمان گمرک، مسئله ترخیص کالا است. به این صورت شرکت های وارد و صادر کننده با گمرک ارتباط خواهند داشت. در زمینه ترخیص کالا باید اقداماتی صورت بگیرد. اسناد و مدارک باید کاملا دقیق و به صورت الکترونیکی صورت بگیرد. این فرآیندها کاملا تخصصی هستند و باید با آشنایی و مهارت کامل انجام شوند‌.

انبار گمرک چه فعالیتی دارد؟

در مراحل ترخیص، کالاها در انبار نگهداری می شوند. در این مراحل، گمرک باید از نظر آتش سوزی، انفجار و سایر امور کالا را بیمه کند. این سازمان به مدت سه ماه می تواند کالا را در انبار نگه دارد. تمام امور مربوط به سلامت و امنیت این کالاهای انبار شده به عهده این سازمان تجاری و اقتصادی می باشد. کالاها باید با صحت کامل به صاحبان آن ها یا نمایندگان فرستاده شده تحویل داده شود.

درباره ارزش گمرکی چه می دانید؟

قیمت خرید کالا در مبدا و هزینه های بیمه و حمل و نقل آن، ارزش گمرکی هستند. هزینه های دیگر در این زمینه نیز در ارزش گمرکی قرار خواهند گرفت. کلا هر کالایی که وارد هر کشور شود این ارزش بیمه را شامل می شود و فرقی ندارد که نوع کالا چه باشد و چگونه بسته بندی شده باشد. این هزینه ها باید به درستی و با دقت کامل بررسی شوند.

نکات اجمالی در مورد گمرک ایران

بالاترین مقام در گمرک‌ ایران رئیس کل است که معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی می باشد. حوزه های نظارت تمام گمرکات کشور را کنترل می‌کنند. امور انجام شده در این سازمان کلیه مسائل تجاری و اقتصادی را در زمینه صادرات و واردات کالا در بر می گیرد. شرکت استعلام کارگو با سالها تجربه در امور اقتصادی و ترخیص کالا و حمل و نقل بین المللی آن ها و کلیه امور گمرکی فعالیت دارد. کارشناسان مجرب ما در تمام امور می توانند مشاور شما باشند. منبع: ?what is customs  
  • سوالات متداول:
  • گمرک چیست؟ گمرک سازمانی دولتی است که در زمینه اجرای قوانین و مقررات تجاری مربوط به صادرات و واردات فعالیت می‌کند
  • مهم ترین وظیفه گمرک چیست؟ ترخیص کالا مهم ترین وظیفه گمرک است
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

تماس