09199880999

Laytime چیست؟| تقسیم بندی مفهوم Laytime + تفاوت ها با Laydays

Laytime را می توان به عنوان مدت زمان مجاز برای یک کشتی در چارتر سفر برای بارگیری و تخلیه بار در بندر تعریف کرد. اگر یک کشتی در این مدت تعیین شده نتواند کار خود را به پایان برساند و کشتی ملزم به مدت طولانی تری در بندر بماند، در این صورت به صاحب کشتی خسارت (جریمه) وارد می شود. جریمه اغلب توسط اجاره کننده به صاحب کشتی پرداخت می شود. زیرا او می خواهد از کشتی بیشتر از زمان تعیین شده استفاده کند. با این حال، اگر اجاره کننده کمتر از زمان مقرر تعیین شده نیاز داشته باشد، ممکن است مالک کشتی ملزم به پرداخت هزینه به اجاره کننده باشد. این شرایط از قبل توسط طرف منشور که با کل فرایند سروکار دارد از قبل تعریف شده است. مقامات بندری همچنین می توانند Laytime خود را تعیین کنند. در صورت فراتر رفتن از زمان تعیین شده، از کشتی ها هزینه بگیرند.

 Laytime چیست؟

در حمل و نقل تجاری، مفهوم Laytime در یک چارتر سفر برای بارگیری و تخلیه محموله است. در چارچوب سفر یا منشور زمانی، صاحب کشتی مسئولیت اداره کشتی را بر عهده دارد. استاد و خدمه کارکنان صاحب کشتی هستند، نه اجاره کننده. با این حال، هنگامی که کشتی به بندری رسید “حمل کننده” مسئولیت بارگیری و تخلیه محموله را بر عهده می گیرد و مدت زمان لازم برای انجام آن را دارد. (توجه داشته باشید که بارگذاری واقعی ممکن است توسط stevedore شخص ثالث انجام شود). لحظه شروع کار با یک اعلامیه آمادگی یا (NOR)  تعیین می شود، که وقتی کشتی به بندر بارگیری یا تخلیه برسد، کشتی یا مامور کشتی باید به بندر بدهد. قرارداد چارتری معنی دقیق “ورود” (arriva) را تعیین می کند. معمولاً “ورود” زمانی است که کشتی به بندر رسیده باشد و از هر نظر آماده بارگیری یا تخلیه باشد. اما ممکن است مثلاً زمانی رخ دهد که کشتی از قایق شماره 2 در کانال نزدیک شده عبور کرده باشد یا هنگامی که کشتی از دروازه های قفل عبور کرده باشد. بررسی مفهوم Laytime اگر اجاره کننده با NOR مطابقت نداشته باشد، حمل کننده می تواند قرارداد را لغو می کند. سپس خسارت خود را طلب کند. اگر تأخیر اجاره کننده به معنای فراتر رفتن از زمان مقرر باشد، مجازات از پیش تعیین شده (یعنی خسارتهای نقد شده) به نام “تخریب” اعمال می شود.

شروط قرار دادها در مفهوم Laytime

به طور کلی، شروط قراردادها را می توان به سه شرط تقسیم کرد که باید تحت اکثر قراردادهای قبل از شروع کار موقت رعایت شود. اینها هستند:
  1. کشتی باید به مقصد مشخص شده در چارتر رسیده باشد.
  2. کشتی باید از هر نظر مادی و در شرایط مناسب برای بارگیری یا تخلیه محموله آماده باشد. و
  3. در صورت لزوم، کشتی باید اعلامیه معتبر آمادگی(NOR) را تأیید کند که ورود و آمادگی کشتی را تأیید می کند.
هنگامی که این شرایط برآورده شد می توان شروع به محاسبه مفهوم Laytime کرد.

تقسیم بندی مفهوم Laytime

مفهوم Laytime را می توان به طور کلی به دو دسته اصلی تقسیم بندی نمود. که در ادامه به بررسی این دو دسته اصلی خواهیم پرداخت: مفهوم Customary Laytime: در این نوع مفهوم Laytime که متناسب با نام آن انتخاب شده است، زمان متغارفی برای بارگیری و تخلیه بار مشخص می شود. سپس به شرایط و عواملی موثر در زمان پیشبینی می شود، در واقع با این کار یک بازه زمانی با توجه به شرایط موجود تعیین می شود. مفهوم  Fixed Laytime: در این مفهوم Laytime برخلاف نوع بالا هیچ گونه بازه زمانی تعریف نمی شود و مشخص کننده این می باشد که بر اساس یک توافق بدون قید و شرط باید بارگیری و تخلیه طبق زمان مشخص شده انجام شود. در این مفهوم Laytime هیچگونه انعطاف پذیری وجود ندارد و طرفین مستزلم به انجام تعهدات خود در زمان تعیین شده می باشند.

تفاوت مفهوم Laytime با Laydays

Laydays  را می توان روزهایی تعریف کرد که در برنامه سفر کشتی برای بارگیری و تخلیه محموله کنار گذاشته شده است. Laydays  زمانی را نشان می دهد که در آن کشتی باید برای حمل بار به چارتر کننده برسد. Laydays بر اساس نوع و میزان بار تعیین می شود. بارهای بزرگتر ممکن است نیاز به چندین Laydays داشته باشد که در قرارداد حمل و نقل مشخص شده است. اگر یک کشتی خاص نتواند در Laydays تعیین شده به چارتر کننده برسد، باید جریمه بپردازد. Laydays  همیشه از قبل برنامه ریزی شده است تا تمام عملیات مورد نیاز در زمان مشخص انجام شود. Laydays به روش های مختلف تعریف می شود، مانند:
  • روزهای اجرا – شامل روزهای متوالی از جمله تعطیلات آخر هفته و تعطیلات است
  • روزهای کاری – شامل روزهای متوالی بدون تعطیلات آخر هفته و تعطیلات است
  • روزهای کاری با آب و هوا مناسب – شامل روزهایی است که آب و هوا اجازه کار مداوم بارگیری و تخلیه بار را می دهد

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت استعلام کارگو با مفهوم Laytime، مفهوم Laydays و تفاوت های آن ها آشنا شدیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مفهوم Laytime به سایت استعلام کارگو مراجعه کنید. کارشناسان و متخصصین این شرکت شما را به خوبی راهنمایی می کنند.

منابع:

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

تماس