09199880999

حمل محموله فله ی دریایی

محموله فله محموله ای از کالایی است که به صورت بسته بندی نشده در مقادیر زیاد حمل می شود. یک فله بر، یک کشتی تجاری است که مخصوص حمل محموله های فله بسته بندی نشده مانند غلات، ذغال سنگ، سنگ معدن، سیم پیچ های فولادی و سیمان در محفظه های حمل بار خود طراحی شده است. از زمان ساخته شدن اولین ناو فله بری تخصصی در سال 1852، نیروهای اقتصادی منجر به توسعه مستمر این کشتی ها و در نتیجه افزایش اندازه و پیچیدگی آنها شده اند. برای کسب اطلاعت بیشتر در مورد حمل محموله های فله ی دریایی و انواع حمل دیگر با وب سایت استعلام کارگو همراه باشید.

درباره حمل محموله فله ی دریایی

حمل محموله فله ی دریایی توسط کشتی های فله بر امروزی مخصوصاً برای به حداکثر رساندن ظرفیت، ایمنی، کارایی و دوام طراحی شده اند. امروزه کشتی های فله بر 21٪ ناوگان تجاری جهان را تشکیل می دهند و اندازه آنها از مینی فله بردارهای تک فله گرفته تا کشتی های سنگین که قادر به حمل 400000 تن وزن سبک (DWT) هستند. تعدادی از طراحی های تخصصی وجود دارد: برخی می توانند بار خود را بارگیری کنند، برخی برای تخلیه به امکانات بندر بستگی دارند و برخی حتی هنگام بارگیری بسته بندی بار را انجام می دهند. بیش از نیمی از شرکت های حمل محموله های فله ی دریایی یونانی، ژاپنی یا چینی هستند و بیش از یک چهارم آنها در پاناما ثبت شده اند. کره جنوبی بزرگترین سازنده واحد حمل و نقل عمده است و 82٪ این کشتی ها در آسیا ساخته شده اند. برای استعلام حمل و نقل دریایی کلیک کنید

دسته بندی فله بر های دریایی

فله بر های به شش دسته اصلی تقسیم می شوند: کوچک، دستی، مینی سایز، پاناماکس، بزرگ و بسیار بزرگ. کشتی حامل های بسیار بزرگ فله و سنگ معدن در گروه capesize قرار می گیرند اما اغلب جداگانه در نظر گرفته می شوند. دسته بندی فله بر های دریایی

دسته بندی بر اساس مناطق

دسته بندی هایی در تجارت منطقه ای رخ می دهد، مانند Kamsarmax ،  Seawaymax ، Setouchmax، Dunkirkmax و Newcastlemax نیز در تجارت منطقه ای ظاهر می شوند.
  •  Kamsarmax حداکثر طول کلی 229 متر ! به نوع جدیدی از کشتی های بزرگتر از panamax اطلاق می شود که برای پهلوگیری در بندر کامسار (جمهوری گینه) مناسب هستند. جایی که ترمینال بارگیری بوکسیت محدود به کشتی های بیش از 229 متر نیست.
  • Newcastlemax حداکثر عرض 50 متر و حداکثر طول کلی 300 متر به بزرگترین کشتی قادر به ورود به بندر نیوکاسل، استرالیا با حدود 185،000 DWT اشاره دارد
  •  Setouchmax حدود 203،000 DWT ، بزرگترین کشتی قادر به حرکت در دریای Setouchi ، ژاپن است.
  •  Seawaymaxحداکثر LOA 226 متر / 7.92 متر پیش نویس. اشاره به بزرگترین کشتی است که می تواند از طریق قفل های کانال  St. Lawrence Seaway دریاچه های بزرگ، کانادا عبور کند
  • Dunkirkmax حداکثر تیر مجاز = 45 متر / LOA 289 متر. حداکثر (175،000 DWT تقریبا) برای قفل بندر شرقی در بندر دانکرک (فرانسه)
حامل های مینی فله در رده شناورهای کوچک با ظرفیت زیر 10،000 DWT قرار دارند. حامل های مینی فله از 500 تا 2500 تن بار دارند. دارای یک نگهدارنده هستند و برای حمل و نقل رودخانه طراحی شده اند. آنها اغلب ساخته شده اند تا بتوانند از زیر پل ها عبور کنند و خدمه کوچکی از سه تا هشت نفر داشته باشند.

حمل محموله های فله ی دریایی- انواع کلی فله بر ها

فله بر دنده ای

معمولاً در محدوده اندازه دستی و handymax قرار دارند. اگرچه تعداد کمی شناور دنده ای panamax وجود دارد! مانند همه حامل های فله ای دارای یک سری نگهدارنده هایی است که توسط پوشش های برجسته دریچه پوشانده شده است. آنها دارای جرثقیل یا نوار نقاله هستند. این شرایط به آنها امکان می دهد در بندرها بدون تجهیزات مستقر در ساحل بارگیری یا تخلیه کنند.

فله بر های ترکیبی

برای حمل بار فله محموله های فله مایع و خشک طراحی شده اند. اگر هر دو به طور همزمان حمل شوند، در نگهدارنده ها و مخازن جداگانه تفکیک می شوند. حامل های ترکیبی به طراحی خاصی نیاز دارند و گران هستند.

فله بر های بدون دنده

این کشتی ها برای بارگیری و تخلیه به تجهیزات مستقر در ساحل در بندرگاه خود بستگی دارند. آنها در همه اندازه ها متغیر هستند. حامل های بزرگتر (VLOC) فقط می توانند در بزرگترین بنادر پهلو بگیرند. برخی از اینها با توجه به تجارت یک بندر به بندر طراحی شده اند. استفاده از فله بر بدون دنده از هزینه های نصب، راه اندازی و نگهداری جرثقیل ها جلوگیری می کند.

حمل محموله های فله ی دریایی – فله بر خودتخلیه کننده

این مدل ها با تسمه های نقاله یا با استفاده از بیل مکانیکی هستند. روی یک تراورس قرار دارد و از کل دریچه کشتی عبور می کند. همچنین می تواند به پهلو حرکت کند. این کار به آنها امکان می دهد تا بار خود را سریع و کارآمد تخلیه کنند.

فله بر BIBO یا Bulk In, Bags Out

برای تخلیه بار در هنگام بارگیری مجهز هستند. در یک ساعت، این کشتی می تواند 300 تن شکر فله را تخلیه و در کیسه های 50 کیلویی بسته بندی کند. منابع:

What are Bulk Carrier Ships?

Difference between bulk and break bulk

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

تماس