09199880999

حمل بار فله ای | انواع و روش های حمل و نقل بار فله

بسیاری از کالاها و موادی که در زندگی روزمره خود استفاده می کنیم باید به صورت فله ای جابجا شوند. اگر حمل و نقل هزاران تن کالا و بار فله ای روز به روز انجام نشود، ما با مشکلات فراوانی روبروی می شویم. جهان روزانه روز مقدار بی شماری کالا به لطف این نوع محموله حمل می شود و ما در زیر توضیح خواهیم داد که حمل بار فله ای از چه متشکل است و همچنین مشخصات آن و عمومی ترین نوع استفاده شده است. برای کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با کارگو و انواع حمل با متخصصان ما تماس بگیرید.

حمل بار فله ای چیست؟

ما در وهله اول می خواهیم کالاها را بر اساس نوع آنها طبقه بندی کنیم، اگرچه روش های دیگری نیز برای فهرست بندی آنها وجود دارد. بنابراین  بسته به نوع بار، می توان بین محموله های واحد یا عمومی و کالاهای فله ای تفاوت قائل شد. در مورد کالاهای عمومی، کالاها در کانتینر یا بسته بندی حمل می شوند (ظروف TEU ، گونی ، پالت و …) و کل بار در واحد شمارش می شود. از طرف دیگر، محموله فله ای، هر چیزی است که بدون بسته بندی یا بسته بندی در مقادیر زیاد حمل شود، جایی که وسیله حمل و نقل خود به عنوان یک کانتینر عمل می کند. در این موارد از اندازه گیری حجم یا جرم برای تعیین کمیت بار استفاده می شود. محموله های فله ای انواع مختلفی دارند. به همین دلیل است که می توان کالاهای فله جامد و کالاهای فله مایع را در این گروه تشخیص داد، جایی که هر بسته به یک نوع حمل و نقل خاص و همچنین روش متفاوت حمل و نقل نیاز دارد. به همین دلیل ، استفاده صحیح از این نوع کالاها به ماشین آلات و ابزار مناسب برای جابجایی آنها به ویژه هنگام برخورد با محصولات بالقوه خطرناک احتیاج دارد.

انواع و روش های حمل و نقل بار فله

در ادامه به بررسی انواع و روش های حمل و نقل بار فله خواهیم پرداخت:

بار فله جامد

کالاهای فله جامد یا خشک به هر موادی گفته می شود که می توانند در خود کارخانه، معد ، مزارع یا محل مبدا مواد ارسال شوند و به طور کلی شامل استفاده از جرثقیل، سیلو، قیف یا تسمه های نقاله برای محل قرارگیری آنها هستند. این نوع محموله بسیار متنوع است، به این دلیل که می تواند شامل غلات مانند سویا یا گندم، مواد معدنی مانند زغال سنگ یا بوکسیت، مواد شیمیایی مانند کودها یا رزین ها و سایر عناصر مانند چوب یا نمک باشد. از حمل و نقل فله برای حمل این نوع کالاها استفاده می شود که شامل کشتی های بزرگ تجاری است که مخصوص حمل و نقل فله جامد طراحی شده است. آنها از یک عرشه در حال اجرا تشکیل می شوند که شامل چندین دریچه دریچه ، معمولاً عجیب و غریب ، و دروازه های کشویی در یک یا هر دو طرف جایی است که پوشش دریچه ها وجود دارد قرار داده شده. این کشتی های با حجم زیاد می توانند 200000 تن وزن مرده داشته باشند ، اگرچه کشتی های تخصصی از بارهای کمتری مانند کشتی های حامل آلومینیوم یا سیمان پشتیبانی می کنند.

بار فله مایع

از طرف دیگر، کالاهای فله مایع، هر ماده ای است که می تواند با استفاده از خطوط لوله و ایستگاه های پمپاژ آزادانه، به طور معمول از کشتی بارگیری و تخلیه شود. برخلاف محموله های فله جامد، این نوع فله در مخازن یا رسوبات مخصوص برای نگهداری مواد مایع حمل می شود. این نوع کالاها شامل مواد شیمیایی یا غذایی به صورت مایع (مانند روغن نباتی)، روغن و گاز طبیعی و همچنین مشتقات آنها می باشد. بار فله مایع گاز  نفت و مشتقات آن کالاهایی هستند که اغلب حمل می شوند. نوع محموله مایع به این معنی است که باید آنها را در کشتی هایی که مخصوصاً برای این منظور طراحی شده اند حمل کرد. این نوع شناورها وظیفه انتقال انواع مختلف مایعات را در مخازن یا رسوبات خود با رعایت اقدامات ایمنی شدید دارند.

اصطلاحات رایج حمل بار فله ای

Nor: notice of readiness Fda: final disbursement account nul & void: هزینه هایی که ایجنت به صاحب کشتی می دهد isps form: international ship and port facility security shifting: گاهی درافت یک اسکله برای یک کشتی کوچک است اما بنا به دلایل زمانی، کشتی را تا درافت مشخص در آنجا بارگیری می کنند سپس آن را به اسکله دیگری شیفت می نمایند. Line up: مشخص کردن موقعیت و وضعیت بندر برای مستر یا اونر Tuy: یدک کش Pilot: کاپیتان بومی بندر VHF: بیسیم Adjust: تنظیم کردن Etc: estimated time of completion Cob: close of business time Loi: letter of intent SB/L: switch BL Pc: port clrarence  ترخیص بندر SOF: statement of fact جزئیات دقیق وقایع L/D: load/discharge Nil: خالی Setty: اسکله At anchorage: در لنگرگاه Berth: پهلو گرفتن LOA: برای صدور بارنامه (مستر به ایجنت برای صدور بارنامه بعد از حرکت می دهد) MR: ایجنت صادر می کند و مستر مهر می کند LOI: اگر در قرارداد اجازه داده شود، با آن می شود بار تخلیه کرد Manifest: ایجنت برای امور صادراتی، صادر می کند. Even keel: یعنی دو طرف در افت کشتی برابر است Pre-stowage plan: مستر به ایجنت می دهد به میزان بارگزاری در هر انبار از کشتی رو توضیح می دهد. Loa: letter of agreement Agw: all going well  اگر همه چیز خوب پیش برود uce: unexpected circumstances excepted wp: weather permit UTC: universal time coordinate GMT: Greenwich mean time LOU: letter of undertaking تعهد نامه LT: local time LOI: letter of indemnity نامه غرامت MR: mate recept  رسید فرمانده NN BL: non negotiable BL بارنامه کپی CLS: close در این مقاله با حمل بار فله ای و انواع آن آشنا شدیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در موردچگونگی دریافت اطلاعات استعلام بار فله به سایت استعلام کارگو و بخش سامانه اعلام بار مراجعه کنید. کارشناسان و متخصصین این شرکت شما را به خوبی راهنمایی کنند. منابع:

?Carrying containers on bulk carriers – can you do it

Different Types of Bulk Carriers

9 Common Hazards Of Bulk Cargo On Ships

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

تماس