09199880999

کارگو چیست؟ cargo چیست؟ بیمه باربری و بیمه کارگو چیست؟

کارگو چیست؟ یکی از مواردی است که در زمینه حمل و نقل و باربری به کار می رود. اما سوال این است که مفهوم آن چیست؟ در این مقاله از وب سایت استعلام کارگو ما به بررسی دقیق این مفهوم می پردازیم.

کارگو

کارگو (cargo) به کالاها یا محصولاتی گفته می شود که در یک کامیون، وانت، هواپیما، قطار یا کشتی حمل می شوند. ما می توانیم کارگو را از طریق زمینی، دریایی یا هوایی حمل کنیم. با استعلام کارگو همراه باشید تا بیشتر در مورد کارگو بدانید. در این زمینه کارگو “محصولات” به معنای چیزهایی است که ساخته شده یا رشد کرده است، به ویژه مواردی که با کشاورزی مرتبط هستند. به عنوان مثال؛ اگر محموله لبنی باشد، می تواند پنیر، ماست  شیر، خامه یا کره باشد. همچنین می توانیم در هنگام حمل و نقل از دام مانند گاو، گوسفند یا مرغ به عنوان کارگو نام ببریم. با این حال، هنگام حمل و نقل انسان ها، از آنها به عنوان مسافر یا خدمه یاد می کنیم. به طور کلی تعریفی که می توان برای کارگو چیست را نام برد یه صورت زیر توصیف می شود کلیه کالاها، محصولات، مواد یا محموله هایی که در هواپیما، کشتی، قطار یا کامیون حمل می شوند و برای آنها بارنامه هوایی یا بارنامه یا رسید دیگری برای آنها صادر می شود، کارگو (cargo) گفته می شود. کارگو در اصل فقط به بار موجود در کشتی اشاره داشت. با این حال، امروز ما از آن برای هر نوع بار استفاده می کنیم، از جمله بارهای حمل شده توسط هواپیما، وسایل نقلیه موتوری، قطارها و کشتی ها یا قایق ها جابجا می شوند.

کلمه “ کارگو ” از کجا آمده است؟

این کلمه اولین بار در سال 1650 در زبان انگلیسی با معنی “باری که در کشتی بارگیری شده است” ظاهر شده است. این واژه از اسپانیایی “Cargo” به معنای “بار” ناشی شده است که از کلمه اسپانیایی “Cargar” به معنای “بارگیری ، وضع مالیات” است. این کلمه اسپانیایی از کلمه لاتین “Carricare” آمده است که به معنای “بارگیری واگن یا گاری” است. کلمه لاتین “Carrus” به معنی “واگن” است.

بیمه باربری و بیمه کارگو چیست

در بیشتر حوزه های قضایی، شرکت های حمل و نقل باید حداقل مبلغی از بیمه کارگو را داشته باشند. افراد از آن به عنوان مسئولیت حمل و نقل یاد می کنند. اکثر حمل و نقل ها، به خصوص اگر محموله های آنها زیاد است، باید از بیمه کارگو استفاده کنند تا کالاها را در هنگام حمل و نقل از خسارت، سرقت یا ضرر محافظت کنند. “به طور کلی، برای حمل و نقل بسیار مهم است که در صورت اختلاف، خرابی یا خسارت ارزش محموله خود را ثبت کنند. همچنین ممکن است لازم باشد با یک وکیل و نماینده بیمه کار کنید تا بیمه نامه خود را کاملاً بشناسید و مطمئن شوید که از شما محافظت می شود. ”

عواملی مهم رتبه بندی کارگو چیست

موارد زیر عواملی است که برای رتبه بندی بار در نظر گرفته می شود. کارگو

ماهیت محموله

تفاوت خطر بین انواع مختلف کالاها، اشکال مختلف کالاهای مشابه، محموله های مختلف، انواع مختلف بسته بندی و دوام کالا ممکن است بر نرخ حق بیمه تأثیر بگذارد.

شرایط طبیعی و توپوگرافی

شرایط طبیعی و توپوگرافی زمین نیز در صورت کارگو در نظر گرفته می شود. تأثیر فصول مختلف تأثیر مهمی بر کالاها دارد. برخی از کالاها به طور جدی تحت تأثیر سرما و گرما قرار دارند. فصل یا آب و هوا در بندر مقصد ممکن است خطر را تحت تأثیر قرار دهد. در فصلی خاص، بندر با یک محموله خاص شلوغ خواهد بود. متغیر بودن آداب و رسوم تجاری مرتبط با مسیرهای مختلف تجاری تأثیر مهمی بر نرخ ها خواهد داشت.

کیفیت و مناسب بودن کشتی ها و هواپیماها

بیمه گر تناسب کشتی را برای حمل بار خاص در نظر می گیرد. حق بیمه در مورد کشتی های با سرعت کمتر به دلیل طولاتی تر شدن جابجایی کارگو، زیاد است. در صورت حمل کالاهای بسیار فاسدشدنی که به مقدار زیاد جابجا می شوند، انواع خاصی از کشتی ها و هواپیماها برای حمل چنین کالاهایی طراحی شده اند.

مدت زمان سفر و شرایط کارگو چیست

ضمن تعیین نرخ حق بیمه، بیمه ها مدت زمان را در نظر می گیرند. بعضی اوقات شرایط و زمان لازم برای بارگیری محموله های خارج از کشتی و محافظت از کالا هنگام اسکله برای محاسبه حق بیمه در نظر گرفته می شود.

عوامل دیگر

کارایی عملیاتی یا تجربه اثبات شده کشتی ممکن است خطر را بر روی کارگو وارد کند. روش های جابجایی و ذخیره بار، منظم بودن خدمات و غیره، بر نرخ حق بیمه تأثیر می گذارد. در این مقاله از سایت استعلام کارگو با مفهوم کارگو ،  بیمه باربری و بیمه کارگو و عوامل موثر در رتبه بندی کارگو از قبیل ماهیت محموله، شرایط طبیعی و توپو گرافی،  کیفیت مناسب کشتی ها و هواپیماها، مدت زمان سفر و شرایط کارگو آشنا شدیم و به مفهوم دقیق تر آن پی بردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با سایت استعلام کارگو در ارتباط باشید . جهت اطلاع از آخرین استعلام ها واعلام بار ها با سامانه اعلام بار و سامانه حمل ونقل کارگو همراه باشیید. منابع:
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

تماس