09199880999

سوئیفت چیست؟

اگر در صنعتی کار می کنید که پرداخت های بین المللی را انجام می دهد، احتمالاً با سوئیفت برخورد کرده اید. این مقاله از وب سایت استعلام کارگو به بررسی سوئیفت، نحوه استفاده از آن در پرداخت های بانکی و بین المللی، خدمات ارائه شده و همچنین چالش ها و چشم اندازهای آینده آن می پردازد. برای کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با اعلام بار و استعلام اعلام بار می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

سوئیفت چیست؟

جامعهٔ جهانی ارتباطات مالی بین بانکی (SWIFT)  یک سیستم پیام رسانی پرداخت الکترونیکی است که توسط بانک ها و موسسات مالی در سراسر جهان استفاده می شود که یک استاندارد برای قابلیت اطمینان و امنیت در معاملات مالی محسوب می شود، توسط بیش از 11000 موسسه در 200 کشور جهان مورد استفاده قرار می گیرد. سوئیفت در واقع انتقال الکترونیکی وجوه را انجام نمی دهد. بلکه به عنوان یک سیستم پیام رسانی است که شبکه جهانی موسسات مالی را قادر می سازد تا وجوه خود را مبادله کنند. سوئیفت به عنوان پیشروترین شبکه پیام رسانی مالی جهان ، در ژانویه 2021 به طور متوسط ​​42.1 میلیون پیام در روز ثبت کرد.

چه کسی از سوئیفت استفاده می کند؟

سوئیفت به طور گسترده در بازارهای مالی، بازار سرمایه و بانک ها استفاده می شود. اگرچه در ابتدا فقط برای تسهیل معاملات طراحی شده بود، اما قالب پیام انعطاف پذیر و مقیاس پذیر آن امکان گسترش در زمینه های دیگر مانند اوراق بهادار، خزانه داری، معاملات و معاملات سیستم را می دهد. swift در حال حاضر به انواع مختلف موسسات مالی خدمات ارائه می دهد، از جمله:
 • بانک ها
 • سپرده گذاری ها
 • کارگزاری ها
 • سازمانهای مدیریت دارایی
 • صرافی ها
 • دلالان اوراق بهادار
 • خزانه های شرکت
سوئیفت علاوه بر تسهیل مجموعه ای از خدمات مالی، به نقض قوانین بین المللی نیز کمک می کند. سازمان ملل متحد و کشورهای عضو آن ممکن است دسترسی به سوئیفت را به عنوان راهی برای اعمال تحریم های بین المللی محدود کنند. به عنوان مثال، از سال 2012 تا 2016، بانک های ایران به دلیل تحریم ها علیه برنامه هسته ای خود از شبکه سوئیفت قطع شدند. برای استعلام حمل و نقل بین المللی کلیک کنید چه کسی از سوئیفت استفاده می کند؟

کد سوئیفت چیست؟

کدهای سوئیفت توالی اعداد و حروفی هستند که سوئیفت برای شناسایی موسسات مالی از آنها استفاده می کند. هر موسسه مالی دارای یک کد منحصر به فرد 8 تا 11 کاراکتر است که به آن کد شناسایی بانکBIC) ) یا کد ISO 9362 نیز گفته می شود. هر کد swift توسط چندین کد از پیش تعیین شده بر اساس اطلاعات موسسه مالی تعیین می شود. کدهای سوئیفت شامل موارد زیر است:
 • code موسسه (4 کاراکتر)
 • کد کشور (2 کاراکتر)
 • code مکان (2 کاراکتر)
 • کد انشعاب جداگانه (3 کاراکتر ، فقط در مواقع مورد نیاز برای شناسایی شعبه در محل مورد استفاده قرار می گیرد)

نحوه پرداخت سوئیفت چگونه است؟

سوئیفت پرداخت ها را ارسال نمی کند؛ بلکه این سازمان پیام هایی را بین موسسات مالی سراسر جهان ارسال می کند. موسسات مالی از این گزینه برای ارسال و دریافت پیام و دستورالعمل های مربوط به انتقال پرداخت استفاده می کنند. هنگامی که آنها رابطه برقرار می کنند، بانک های swift حساب های مشترک nostro/vostro با یکدیگر ایجاد می کنند.  “Nostro”و “vostro”( به ترتیب به معنی “ما” و “شما” در لاتین است.) این حساب های مشترک به بانک های کشورهای مختلف اجازه می دهد تا پس از تأیید پیام های swift، به راحتی پول را بین خود منتقل کنند.

طرح اولیه

طرح اولیه و هدف این مفهوم ایجاد راهی برای ارتباط سریعتر و ایمن بانکها بین خود بود. به ویژه در رابطه با پردازش پرداخت های بین المللی. کلمه “ارتباط” همیشه استفاده می شود زیرا سوئیفت به سادگی یک پیام رسان بین بانک ها است. این پیام شامل دستورالعمل های پرداخت از بانک صادر کننده (یعنی پرداخت کننده) به بانک حواله کننده (یعنی ذینفع/گیرنده) است.

بانک ها و رابطه تجاری انتقال

همه بانک هایی که درگیر انتقال سوئیفت هستند، وجوه را از یک حساب به حساب دیگر بر اساس شبکه زیرین حساب های Nostro و Vostro منتقل می کنند. این به حساب هایی اشاره می کند که بانک ها تنها برای انجام معاملات سوئیفت با یکدیگر باز کرده اند. از آنجایی که هر دو بانک سوابق واریز شده به حساب را حفظ می کنند، این منجر به دو حالت که به نام های نوسترو و وسترو شناخته می شوند. نوسترو به حساب مورد استفاده بانک برای نگهداری پول اشاره می کند، در حالی که وسترو به نام حسابی اشاره می کند که بانک باز می کند. وقتی هر دو بانک با حساب های Nostro و Vostro رابطه تجاری دارند، انتقال وسترو مستقیم و فوری است. وقتی بانک ها این نوع روابط را ندارند، شبکه سوئیفت باید بهترین وسیله را برای انتقال پیام تعیین کند. در این مورد، شخص ثالث مورد نیاز است که به عنوان بانک واسطه نیز شناخته می شود.

سوئیفت چه خدماتی را ارائه می دهد؟

در حالی که پرداخت های بین المللی بخش عمده ای از کارایی swift را نشان می دهد، سوئیفت همچنین مجموعه وسیعی از خدمات دیگر را برای کمک به مشاغل و مصرف کنندگان در انجام تجارت بین المللی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد معاملات ارائه می دهد. برخی از نمونه خدمات آن عبارتند از:
 • داشبوردهای هوش تجاری که فعالیتهای پیام رسانی و تجارت را در زمان واقعی نشان می دهد
 • پشتیبانی از برنامه های مجهز به سوئیفت مانند تجارت فارکس، پرداخت بین بانک ها و زیرساخت های بازار بانکی و اوراق بهادار
 • نرم افزار اتصال مالی مبتنی بر پیام های سوئیفت مانند Alliance Messaging Hub و SWIFT Integration Layer (SIL)
 • قابلیت گزارش دهی برای کمک به موسسات مالی برای رعایت تحریم های بین المللی ، مقررات مشتری خود را بشناسید KYC) )و مقررات مبارزه با پولشویی AML))

سوئیفت چه چالش هایی دارد؟

چالش اصلی سوئیفت حجم زیاد تراکنش ها و هزینه های مربوط به آن است. این که بانک ها دستورالعمل دستی برای هر معامله را وارد کنند ، عملی نیست. امروزه سوئیفت نرم افزاری را برای خودکارسازی این فرآیندها، اما با هزینه بالا، ارائه می دهد. اگر سوئیفت بتواند راهی مقرون به صرفه برای ارائه خودکار در مقیاس وسیع پیدا کند، چالش بزرگی را برای مشتریان خود حل می کند. سخن آخر در این مقاله از وب سایت استعلام کارگو ما به بررسی مسئله سوئیفت پرداخته ایم. در عین حال می توانید در ارتباط با سامانه اعلام بار نیز اطلاعات دقیق داشته باشید.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۲ از ۵
از مجموع ۶ رای
اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

تماس