09199880999

ثبت سفارش کالا چیست؟ | اطلاعات پیش فاکتور + روند انجام کار

برای وارد کردن یک کالا به داخل کشور و در نهایت ترخیص آن کالا از گمرک، اخذ تمامی مجوزهای لازم برای ثبت سفارش کالا می باشد. در واقع ثبت سفارش کالا باید قبل از ورود کالا به گمرک مربوطه و در زمانی که فاکتور رسمی توسط خریدار تایید نشده است، انجام شود تا در صورتی که مشکلی پیش بیاید و مجوز ثبت سفارش کالا صادر نشود، وارد کننده کالا دچار زیان و ضرر نشود. در صورت صدور مجوز ثبت سفارش، وارد کنندگان حق دارند سفارش خود را با فروشنده نهایی کنند. در ادامه با وب سایت استعلام کارگو همراه باشید تا بیشتر با ثبت سفارش آشنا شوید.

زمان اخذ مجوز ثبت سفارش کالا

برای این کار شما باید قبل از این که کالا به گمرک وارد شود و زمانی که خریدار پیش فاکتور را تایید نکرده اقدام نمایید. در این صورت اگر مجوز صادر نشود، وارد کننده ضرر نمی کند. ‌با صدور مجوز ثبت سفارش، وارد کننده کالا می تواند سفارش خود را نهایی کند. طبق ماده ۸ قانون صادرات و واردات ایران، کلیه واردکنندگان پس از دریافت پروفرما، باید مجوز ثبت سفارش را دریافت نمایند.

متن ماده ۸ قانون صادرات و‌ واردات ایران

در این قسمت از مقاله  درباره ثبت سفارش کالا، متن ماده ۸ را برای شما ذکر می کنیم. آشنایی با این ماده از قانون شما را راهنمایی می نماید. « وارد کنندگان کالاهای مختلف اعم از دولتی و غیر دولتی بابد برای دریافت مجوز واردات و ثبت سفارش فقط به وزارت صنعت و معدن و تجارت ایران مراجعه نمایند. این مجوز در واقع مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت برای واردات کالا به کشور است. بنابراین توصیه می شود واردکننده پس از اخذ این مجوز پروفرما را بپذیرد تا با مشکل ممنوعیت ورود کالا به کشور مواجه نشود.»

پیش فاکتور

وارد کنندکان باید برای ثبت سفارش کالا، با جدیت اقدام نمایند. پیش فاکتور در واقع یک فاکتور است که در آن صورتحساب  کالاها و خدمات را قبل از تحویل برای مشتری ارسال می شود. در واقع با این پیش فاکتور، فروشنده هزینه ها را برای مشتری مشخص می کند و به خریدار منتقل می کند. با این کار فروشنده جلوی مشکلات بعد را می گیرد و خریدار نیز می تواند قیمت و هزینه ها را بررسی نماید و تصمیم بگیرد.

عملکرد پیش فاکتور

بسیاری از خریداران دوست دارند قبل از خرید از قیمت ها اطلاع داشته باشند. به این صورت می توانند بهتر تصمیم بگیرند که توانایی خرید دارند یا نه. به همین دلیل از فروشنده می خواهند که پیش فاکتور را برای آن ها بفرستد. در پیش فاکتور مواردی مشخص می شود. اجناس و‌ مقادیر  سفارش داده شده، قیمت واحد آن کالا، هزینه های حمل و نقل و جا به جایی، تاریخ تحویل و شرایط پرداخت لحاظ می شود‌. به این صورت خریدار می تواند چندین فروشنده را مقایسه نماید و مناسب ترین را برگزیند. تشخیص این که هزینه ها به بودجه مشتری می خورد یا نه از فایده های پیش فاکتور می باشد. در واقع پیش فاکتور درخواست فروشنده برای پرداخت هزینه نیست. بلکه صرفا برای آگاهی خریدار فرستاده می شود.   اخذ مجوز ثبت سفارش کالا

الزامی بودن ثبت سفارش کالا

دولت ایران ثبت سفارش کالا را برای کنترل واردات کالاهایی که به صورت تجاری وارد کشور می شوند را الزامی کرده است. طبق قوانین و مقررات ایران، برای وارد کردن کالا حتما باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز گرفته شود‌. وقتی سفارش تایید شود، وارد کننده مجاز است که برای خرید و پرداخت به شخص فروشنده یا صادرکننده، ارز دولتی دریافت کند‌. در زمان نه چندان دور، برای وارد کردن کالا به بندرهای آزاد ایران نیازی به ثبت سفارش نبود. اما برای جلوگیری از قاچاق این قانون گذاشته شد. و از آن به بعد ورود تمام کالاها به صورت تجاری در مناطق آزاد تجاری- صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی بدون ثبت سفارش ممنوع شد. ارزی که برای کالاهای ثبت شده نیاز است از طریق سیستم بانکی و صرافی های مجاز تامین می شود‌. این پرداخت ها نیز باید در چارچوب مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران باشد.

جلوگیری از فرار سرمایه

ثبت سفارش کالا و دریافت ارز گاهی امکان دارد باعث فرار سرمایه شود‌. برای جلوگیری از این امر، کلیه نقل و انتقالات ارزی حتما باید طبق قوانین و تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت بگیرد. اگر خارج از این قوانین عملیات ارزی صورت بگیرد، قاچاق به حساب می آید. در این صورت با آن برخورد می شود.

سفارش کالا با استعلام کارگو

در این مقاله با ثبت سفارش کالا، مدارک لازم برای ثبت سفارش کالا و سامانه جامع تجارت ایران آشنا شدیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت سفارش اجناس به سایت استعلام کارگو مراجعه کنید. با مراجعه به وب سایت کارشناسان و متخصصین این شرکت شما را به خوبی در موارد مختلف راهنمایی می کنند. منبع:
Goods Order Registration
??..What is a Delivery Order and who issues it
 
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
اشتراک گذاری

ارسال دیدگاه

تماس